Ni lepšega kot kolesariti s tistimi, ki to res znajo. Če nič drugega, te ni strah, da se bo razbil in odnesel s seboj pol grupe, kot se dogaja na lokalnih rundah. Toliko bolje je, če pride na Gorenjsko zmagovalec štirih Tourov, Gira in dveh Vuelt. Običajno pozabim, da je na prvi tritedenski dirki Chris Froome zmagal že leta 2011 … torej, leta 2019, ko so zmago zaradi nepravilnosti v biološkem potnem listu odvzeli Juanu Joseju Cobu.
Kaj je Chris Froome počel v Sloveniji?
To so ta vprašanja … Med drugim je kolesaril z menoj. Vemo, da je Chris Froome v jeseni svoje kariere član ekipe Israel-Premier Tech in bo to še vsaj eno sezono. Ne le, da kot član ekipe vozi kolesa Factor, ampak je postal tudi solastnik in član uprave Factor Bikes ter Black Inc.
Uradni zastopnik za kolesa Factor in komponente Black Inc je VS Bike, s katerim Druga runda odlično sodeluje že od časov, ko Druge runde še ni bilo. Roba iz butika VS Bike ni poceni, a je veliko vredna in Vlado z ekipo vedno naredi korak dlje, ne le s tem, da se stranki posvetijo in omogočijo skoraj vse. Ko boš kupil kolo, boš vabljen na skupne vožnje in druge družabne dogodke, kjer se vedno zberejo krasni ljudje. Tokrat s Chrisom Froomeom na čelu. Seveda je imel pri tem prste vmes tudi Jošt Zevnik, ki zdaj pri Factorju skrbi za športnike.
To je počel v Sloveniji Chris Froome.
Najimenitnejši vozni park v Kranju
Dogodek je pri svoji delavnici Kok Bike Clinic gostil Grega Kok, morda najbolj znan mehanik v Kranju, ki se po mojem najraje ukvarja s Factorji. Enega je sestavil tudi za Froomea, ki je tako tokrat poleg že znane opreme preizkusil še Berkov sedež. Pa nikomur povedat, ker imajo Izraelci drugega sponzorja.
Na takih akcijah se vedno zbere odlična druščina z vrhunskimi zgodbicami iz kolesarskega zakulisja ali pa te mimogrede naučijo kaj je koncept kokakole. Ali pa Gregor Gazvoda iz Iconic Speciality Coffee, ki nekaj ve o kavi, šokira z informacijo, da bodo kapsule s kavo vsak čas tako kakovostne, da ne boš vedel, da je kava iz kapsule.
Vozni park? To je bilo vredno nekaj denarja. Kakšnih 45 Factorjev, vsi modeli, v nekonvencionalnih barvnih kombinacijah pa tudi nekaj redkih primerkov, recimo dva Ostro VAM Duke in Andrejev O2 VAM Froomey Edition.
Na najlepši gorenjski balkon
Nisem težil, da mi zrihtajo cestno kolo, raje sem se z LS-om odpeljal v Kranj že iz Ljubljane. Malo me je skrbelo kako se bom zraven vozil z gravel kolesom, ampak je Vlado zagotovil, da se ne bomo peljali hitreje kot 25 kilometrov na uro povprečno. Vedel sem, da me nateguje, a po drugi strani sem bil že na preveč družabnih vožnjah, da ne bi po svoje tudi verjel.
Res ni bilo niti, da se bomo peljali po ravnini. Grega si je, jasno, želel očarati visokega gosta z lokalnimi krasotami, tako da nas je odvlekel na Jamnik. Odlična izbira. Jaz bi naredil enako.
Po kotlini
Trideset kolesarjev ne moreš hkrati spustiti na cesto in predvidevati, da se voznikom ne bo zmešalo, zato smo se razdelili v skupine in z gravel specialko sem se spet znašel v prvi. Navsezadnje je človek najbolj na varnem nekje v ospredju, po možnosti tik za zvezdo dneva.
Ni šlo ravno na krožne izmene, a je Grega nastavil resen tempo in je bil po mojem tisti z dolgo feltno.
Po asfaltiranih poljskih cestah smo se zapeljali skozi Bobovek in Tatinec na Trstenik, to je bilo še vse v pogovornem tempu, proti Golniku je pa že vladala tišina z redkimi dovtipi tistih, ki smo skušali dajati vtis, da je to sicer kar hitro, ampak nas ne prizadeva prehudo.
Pri Križah je Borutovo kolo malce razpadlo. Vseeno manj kot moje na Wörthersee Gravel Race, je bila pa to posledica podobne šlamparije. Poglej kako manično Uroš stiska gel! In ne, Chris Froome ne sedi na moji balanci.
Na Jelovico
Počakali smo se v Podbrezju, kjer sem mimogrede izvedel, da Chris Froome v prostem času lovi ribe. Kdor je bil žejen, je šel z grupettom po najkrajši na penino, peloton pa proti gorskemu cilju.
Gostu sem pod vrhom povedal, da je klanca samo še za kakih petdeset metrov višinske razlike, small talk pač, ko zaradi očitnih razlogov nimaš želje po resni debati. Oh, je rekel, potem grem pa hitro gor po vodo. Šel je tako, da bi ga v tistem trenutku držal kakšnih deset sekund, potem pa shodil.
Ostali preživeli …
V dolino
Ziher vas bo zanimalo kdo je model brez majice. Kdor ve, ve. Za ostale: to je edini, ki si lahko to sploh privošči. Ni pa prvi, ki se je tako vozil z menoj. Pred več kot dvajsetimi leti sem šel še kot mulec na trening z Zoranom Klemenčičem. Za štiri ure je šel sredi poletja na kolo s pollitrskim bidonom vode in kokakolo v žepu. Ko jo je spil, si je slekel majico. Klasa.
Chris Froome je imel čast zapeljati se skozi domači kraj Mateja Mohoriča in v dolini smo se sprostili brez zavor.
Treba je omeniti, da je največ dela skozi Besnico do Kranja opravil Froome. Letos ima v planu še Dirko po Gvangšiju in serijo azijskih revialnih kriterijev.
Ni pa dirkal na kranjskem nočnem kriteriju, kamor je prišel zvečer na obisk.
Zaseka
Veseljačenje se je nadaljevalo ob narezku z zaseko, ki jo je gost zvedavo poskusil in mu je bila očitno všeč, penini vin Plateis, Gregor Gazvoda pa je skuhal še nekaj kav . Zato smo radi kolesarji. Ker je vse to del biciklizma. Ja, Chris Froome ima svojstven stil na kolesu. In v števec gleda tudi, ko je brez števca. Predvsem pa je fajn dečko!
Hvala Vlado, Grega in druščina! Je že tako, da VS Bike za svoje poskrbi z dogodki, ki si jih zapomnimo.
Fotografije: Toni Konrad